Co nowego oferuje nam nauka w dziedzinie odchudzania?

Naukowe podejście do kwestii odchudzania jest bardzo istotne. Obecnie coraz wyższą uwagę przykład się do wyników badań naukowych oraz publikacji na podstawie wieloletnich obserwacji. EBD – czyli Evidence Based Diet to inaczej dietetyka oparta na dowodach. Można z całą pewnością przyznać, że będzie to kolejny trend, który pozwoli świadomie dobierać kuracje odchudzające w bardziej spersonalizowany i kierunkowy sposób.

Które diety mają najlepsze badania?

Generalnie nad kuracjami odchudzającymi dietetycy specjalnie się nie zastanawiają.- szczególnie w kontekście samej nauki. Istnieją diety w ramach dietetyki klinicznej, które są dokładnie przebadane w randomizowanych próbach i następnie oceniane w wielośrodkowych metaanalizach. Wyniki niekiedy są bardzo interesujące i w sposób obiecujący informują na temat tego, jak konkretna dieta odchudzająca wpływa na ustrój i czy daje korzyści dla pacjentów.

Szczególnie istotne jest to w przypadku diet nastawionych na efekty terapeutyczne. Do takowych należy zaliczyć przede wszystkim algorytm dietetyczny NASH oraz dietę śródziemnomorską, która byłą intensywnie badana przez kardiologów. Każda inna dieta odchudzająca jest oceniana przez pojedynczych dietetyków – raczej w formie indywidualnych prac badawczych na niewielkich grupach kontrolnych. Współczynnik korelacji w tym przypadku jest niewystarczający, aby uzyskać właściwą siłę dowodu, która byłaby ewentualnym wyznacznikiem dla przyszłych diet odchudzających.

Optymalizacja diet odchudzających w stronę użytkownika

Jest to coś, co pozwoli stworzyć diety „szyte na miarę”. Na podstawie badań zawartości tkanki tłuszczowej, ocenie podstawowej przemiany materii w połączeniu z badaniami genetycznymi, które profilowałyby aktywność enzymów metabolicznych, subgrupy enzymów wątrobowych lub cząsteczki na lipoproteinach (cząsteczkach cholesterolu). Pozwoliłoby to na stworzenie diety zgodnej z indywidualnymi potrzebami i dostosowanej dla programu metabolicznego każdego zainteresowanego. Dieta taka mogłaby być zaprogramowana dokładnie dla osiągnięcia konkretnych efektów – szczególnie takich jak utrata wagi, wzrost wagi lub zmiana stosunków zawartości mięśni i tkanki tłuszczowej. Sprzężenie tego z pomiarami aktywności fizycznej – np. za pomocą prostych aplikacji sportowych lub czujników tętna pozwoliłoby na uzyskanie naprawdę rewelacyjnych wyników.

Jak to wygląda w praktyce?

Obecnie centra zajmujące się leczeniem otyłości, czy poradnictwem dietetycznym coraz chętniej sięgają po zdobycze współczesnej nauki. Pozwoli to jeszcze efektywniej zaplanować proces redukcji wagi ciała, przy zoptymalizowaniu zapotrzebowania energetycznego do aktywności fizycznej i zawodowej – w doskonale zoptymalizowany sposób. Inteligentne zarządzanie gospodarką energetyczną ustroju pozwoli dowolnie modyfikować dietę wedle potrzeb, aby zawsze gwarantowała ona perspektywę utraty wagi w deklarowanym okresie. Dietetycy coraz częściej wykorzystują również profilowanie, aby dieta odchudzająca była swoimi założeniami najbardziej zgodna z trybem życia osoby odchudzającej, przekonaniami, motywacjami oraz ogólnymi możliwościami. Jedną z głównych przyczyn niepowodzeń dietetycznych jest rzecz jasna utrata motywacji oraz zniechęcenie do przestrzegania często surowych zaleceń specjalistów ds. dietetyki. Można to jednak skutecznie odmienić za pomocą specjalnego wsparcia psychologicznego, które wielu potrzebującym bardzo by pomogło i odmieniło ich życie o 180 stopni. Personalizowana dietetyka to przyszłość szczupłej ludzkości!